Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації

Набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №189 від 14 березня 2018 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України".

Цією постановою, зокрема, реформовано Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року №321 (зі змінами(далі- Порядок).

Новою редакцією Порядку передбачено ефективний розподіл повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в реабілітації бюджетної програми 250730 "Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів" щодо забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, запровадження адресного підходу до забезпечення ними осіб зазначеної категорії виробами та нового механізму їх фінансування за принципом "Гроші ходять за людиною".

Основними завданнями проведеної реформи у зазначеній сфері є :

- передання повноважень з фвнансування забезпечення ТЗР осіб з інвалідністю від Фонду соціального захисту інвалідів до органів соціального захисту населення. В наслідок цього запроваджується індивідуальне замовлення на виготовлення або постачання протезів верхніх та нижніх кінцівок, ортезів шарнірних нижніх кінцівок та крісел колісних на основі укладання тристороннього договору між особою з інвалідністю, підприємством та органом соціального захисту населення, інших виробів- на основі двостороннього договору між підприємством та органом соціального захисту населення,

- здійснення органами соціального захисту населення супроводу особи з інвалідністю протягом усього процесу її забезпечення ТЗР та під час користування виробами для покращення якості послуг та сприяння у розв'язанні організаційних проблем, що можуть виникати, зокрема, у взаємодії з підприємством,

- запровадження використання елетронного каталогу-класифікатора ТЗР, який формується Українським науково-дослідницьким інститутом протезування, протезо будуввання та відновлення пррацездатності відповідно до класифікатора угрупувань за функціональними та конструктивними ознаками зазначених засобів, для реалізації можливостей вибору особою з інвалідністю ТЗР. Каталог розміщено на веб-порталі Міністерства соціальної політики України (http://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs/).

- запровадження нових способів забезпечення ТЗР, зокрема, шляхом виплати, за бажанням особи з інвалідністю, компенсації за самостійно придбані окремі вироби.

Крім цього, до Порядку внесено зміни щодо переліку ТЗР та послуг якими забезпечують осіб з інвалідністю за рахунок бюджетних коштів, а також посилено вимоги до ведення Центрального банку даних з проблем інвалідності щодо контролю процесу забезпечення ТЗР, зокрема термінів видачі направлення, виробу підприємства, розміщення та виконання замовлення тощо.

Про подальше просування реформи Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітаціх осіб з інвалідністю повідомлятиметься додатково.